F-35C ve F/A-18F Super Hornet Havada Yakıt İkmali Esnasında Hasar Aldı

USS Abraham Lincoln (CVN-72) uçak gemisininden havalanan bir adet F-35C Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) havada yakıt ikmali yaptığı esnada hasara uğradı. Bu hasar JSF uçak gemisi versiyonu için kayıtlara geçen ilk önemli hasar oldu.

Amerikan Deniz Kuvvetleri yetkilileri söz konusu olayın 22 Ağustos 2018 tarihinde yapılan eğitimler esnasında meydana geldiğini USNI News yetkililerine teyit etti. Verilen bilgilere göre uçak gemisinden havalanan bir adet F-35C, F/A-18F Super Hornet ile havada yakıt ikmali yaparken motor hasarı meydana geldi. Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada hasarın, havada yakıt ikmali donanımından kopan bir parçanın F-35C’nin motoruna girmesi nedeniyle meydana geldiği belirtildi.

Her iki uçağın da emniyetli bir şekilde iniş yaptığı olay sonrası incelemelerin hemen başlatıldığı öğrenildi. Hasar meydana geldikten sonra F-18 Super Hornet Oceana Deniz Hava Üssüne dönerken F-35C ise uçak gemisine indi.

İlk yapılan incelemelere göre meydana gelen hasarın Class-A olarak nitelendirildiği ifade ediliyor. Deniz Kuvvetleri yetkililerinden öğrenilen bilgilere göre mevcut standartlar doğrultusunda hasarın maddi büyüklüğü 2 milyon dolardan fazla olduğu takdirde Class-A olarak nitelendiriliyor. Motorda meydana gelen hasarın ise bu rakamın çok daha üzerinde olabileceği değerlendiriliyor. Bilindiği üzere Mayıs 2018 ayı içerisinde motor üreticisi Pratt & Whitney firması ile yapılan yeni kontrat kapsamında bir motorun fiyatı 14 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti.

F/A-18F’de meydana gelen hasarın ise Class-C olarak sınıflandırıldığı ve bu sınıfın karşılığının da 50-500 bin dolar arası hasar olarak kabul edildiği belirtildi.

Bunları da beğenebilirsin