TSK’nın Yeni Zırhlı Aracı “VURAN”

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan kara sistemleri arasına yeni bir zırhlı araç dâhil olacak. Türk Savunma Sanayisinin zırh araç üretimi konusunda önde gelen üreticilerinden biri olan BMC tarafından geliştirilen bu aracın ismi ise “VURAN”. Yeni zırhlı araç, ASELSAN’ın silah sistemleri ile donatılarak görev yapacak.

VURAN
VURAN

TSK’nın envanterine dâhil edilen yeni ürünler ile güvenlik güçlerinin operasyonel kabiliyetleri artmaktadır. Ayrıca bu yeni ürünler, güncel tehditlere yanıt vermektedir. Bu anlamda güvenlik güçleri için manevra yeteneği arttırılmış, güvenlik seviyesi yüksek ve hareket kabiliyeti artırılmış yeni zırhlı araçlar temin edilmektedir. Bu anlamda da zaten var olan araçların gelişmiş versiyonlarının tasarımına ya da yeni araç geliştirilmesi yoluna gidiliyor.

Yüksek Hareket ve Koruma Kabiliyeti ile “VURAN”

VURAN
VURAN

VURAN, 9 kişilik personel kapasitesi ile yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip yeni bir zırhlı araçtır. Bu zırhlı araç; 4×4 monokok tipteki zırhlı cam ve kabinleri, V biçimindeki alt kısmı, şok emici koltukları, acil çıkış kapağı ve silah istasyonu ile balistik ve mayın tehlikelerine karşı yüksek koruma sağılıyor. Araç bunların yanında uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu, otomatik yangın söndürme sistemi, ön ve arka kamerasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ayrıca bu araca entegre edilecek olan Sarp Silah Sistemi’ne 12,7 milimetre uçaksavar, 40 milimetre bomba atar ve 7,62 milimetre makineli tüfek de takılabilmektedir.

Jandarma İçin Özel VURAN

Zırhlı araç üretimi konusunda önde gelen firmalardan birisi olan BMC, yeni zırhlı aracı Eurosatory Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda sergiledi.  Bu yeni zırhlı araç, fuarda Alkar Otomatik Havan Sistemi ve Sarp Silah Sistemi entegre edilmiş şekilde yer almıştır.

VURAN
VURAN

Bunların yanında zırhlı araca jandarmanın kullanımı için özel olarak havan sistemi de eklenmiştir. Bu havan sistemi ASELSAN tarafından özel olarak geliştirilmiştir. Zırhlı araca eklenen 120 milimetre otomatik havan sistemi, araca entegre edilmiştir. BMC tarafından geliştirilen zırhlı araç, havan sistemli konfigürasyon için tekrar tasarlanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine ilk kez girecek olan bu zırhlı araçlar için haziran ayında 94,7 milyon Euro tutarında anlaşma imzalanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin