Taipan (HN90) MRH Helikopterler için bakım/onarım merkezi olarak Melbourne seçildi

Leonardo ve Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından Taipan (HN90) MRH helikopterler için yeni kurulacak olan bakım onarım merkezinin Melbourn’de olacağı açıklandı.

2020’lerin ortasına doğru işlevsel olması planlanan tesisin hem Avustralya ordusunda bulunan hem de denizaşırı ülkelerden bölgede operasyon gerçekleştiren ülkelere ait helikopterlere hizmet verecek şekilde teşkil edileceği belirtildi.

Teknik Destekte Dışa Bağımlılık Azalacak

Avustralya Savunma Bakanı Christopher Pyne “Bu merkezin Avustralya’nın savunma sanayi konusunda teknik alt yapı ve destek yeteneklerini geliştireceğini” belirtti. Bakan ayrıca bu tesisle birlikte savunma sanayi konusunda dışa bağımlılığın da azaltılması yönünde önemli bir adım atıldığını ifade etti.

Avustralya Hükümeti tarafından 16 milyon dolarlık yatırım yapılacağı belirtilen açıklamada Leonardo firması tarafından da aynı miktarda bir kaynak sağlayacağı belirtildi.

47 Adet Helikopter Ömür Devri Süresince Desteklenecek

Avustralya Silahlı Kuvvetleri envanterine 2006 yılında 47 adet MRH Taipan helikopteri katılmıştı. Bu tesisin özellikle bu sınıf helikopter filosunun ömür devri maliyetlerinde çok önemli iyileştirmeler sağlayacağı öngörülüyor.

Bunları da beğenebilirsin