4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç: Cobra II

Ülkemizde, savunma sanayinin ihtiyaçlarının karşılanması adına yerli üretim ile ilgili projeler giderek artmaktadır. Bu projelerden birisi olan Cobra II, Otokar tarafından tasarlanmış ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine kazandırılmıştır. 4X4 taktik tekerlekli bu zırhlı araç, gücümüze güç katmakta ve uluslararası alanda gurur kaynağımız olmaktadır.

Cobra II
Cobra II

Tamamen Yerli Üretim Cobra II

Cobra II, tamamen yerli üretim sistemler ile geliştirilmiştir. Bu zırhlı araç, TSK’nın istekleri doğrultusunda yaklaşık olarak 15 ülkede görev alan ve sınıfında en çok tercih edilen araçlardan birisi olan Cobra zırhlı aracı baz alınarak tasarlanmıştır. Ancak bu aracı mevcut olan Cobra aracından ayıran belli başlı özellikler mevcuttur. Bu özelliklerin başında ise iç hacminin Cobra’dan daha geniş olmasıdır. Yine yeni Cobra, balistik koruma ve entegre edilmiş yüksek elektronik sistemleri ile de daha gelişkindir.

Cobra II
Cobra II

Otokar tarafından tasarlanan ve TSK envanterine dâhil edilen bu zırhlı araç; kırsal alanlarda, meskûn mahalde ve hemen her türlü bölge ve arazide yüksek performans gösterecek şekilde optimize edilmiştir. Aracın tam 9 personel taşıyabilme kapasitesi bulunmaktadır. Saatte en çok 110 km. hız yapabilen Cobra II, eğimli arazilerde de hız yapabiliyor. Bu zırhlı araç, %60 dik eğim ile %30 yan eğimi herhangi bir sorun çıkarmadan sorunsuz bir şekilde geçmektedir. Zırhlı aracın yakıt deposu 200 litrelik yakıt alabiliyor. Araçta 6 ileri 1 geri vites ile kullanılıyor.

Cobra II
Cobra II

Aracın gelişmiş süspansiyon yapısı ve geniş kapıları, personelin araca hızlı bir şekilde inip binmesini sağlıyor. Bu hususun güvenli intikal ve hızlı müdahale anlamında oldukça avantajlı bir durum sağladığı belirtiliyor. Balistik koruma sağlayacak biçimde tasarlanan aracın monokok gövdesi ve duvar açıları ise üst düzeyde güvenlik sağlıyor.

Cobra II, hem savaş hem de barış durumlarında komuta kontrol merkezi görevini üstlenebilir. Bu sayede operasyon ve istihbarat bilgilerini toplar ve ortamda oluşan değişiklikleri izleyebilir. Aracın topladığı bilgiler ise bilgisayar destekli ortamda değerlendirilebilir. Hedef tespit sistemi sayesinde yapılan en ufak atışında dahi kaynağını tespit edebilen araç, bu özelliği ile huduttaki en ufak hareketliliğin dahi gözden kaçırılmasına izin vermiyor.

 

Bunları da beğenebilirsin