S400 Hava Savunma Sistemi Bir Devrin Sonu mu?

S400 Hava Savunma Sistemi üzerinde tartışmalar bitmiyor

Yaklaşık bir yıldır, Türkiye, Rusya, Amerika üçgeninde ciddi tartışmalara yol açan ve nihayet Türkiye’nin Rusya ile anlaşması ile sonuçlanan S400 Hava Savunma Sistemi neden bu kadar önemli? Neden S400 Hava Savunma Sistemi alınmak isteniyor? Alternatifi yok mu? Amerika buna neden itiraz ediyor?

S400 nedir ne işe yarar?

S 400 Hava Savunma Sistemi, orta menzilli yüksek irtifalı bir hava savunma sistemidir. 3500 kilometre menzile kadar fırlatılan balistik füzeleri ve her türlü hava aracını tespit edip imha edebilir. Rusların soğuk savaş döneminde batıyı titreten teknolojilerinin devamı olarak kabul edilen S400 sistemi, Amerikan Patriot Füzelerine alternatif olarak kabul ediliyor. Hatta bazı durumlarda S400’lerin çok daha isabetli olduğu ve elbette tüm Rus askeri donanımlarında olduğu gibi çok daha dayanıklı olduğu biliniyor. Türkiye, bugüne kadar NATO tarafından geçici olarak sağlanan sistemleri kullanmakta olduğundan böyle bir sistem kurma gereği duymamış olsa da, son yıllarda yükselen yerli ve milli savunma sistemleri stratejisi nedeniyle artık bir savunma sistemi kurulması gereklilik arz ediyor.

Özellikle Türkiye gibi dünyanın en sorunlu bölgeleri olan Ortadoğu, Suriye, İran ve Kafkasya coğrafyalarına sınır komşusu olan bir ülkenin günümüzde hava savunma sistemi olmamasının kabul edilemeyeceği bir gerçek. Bu kapsamda bu tarz sistemler tedarik edilirken hükümetlerin de ülkelerin hem askeri hem de siyasi konjonktürel durumlarını değerlendirerek bir karar vermesi son derece doğal görünüyor. Hatta olması gereken tam da bu. Yani eskiden beri ateşin tam ortasında bulunan ülkemizin artık çok önemli bir koruma sağlayacak şekilde bir hava savunma sistemine sahip olması kaçınılmaz görünüyor. Zira komşu olduğumuz sorunlu bölgelerdeki tüm unsurların ellerindeki askeri kabiliyetleri değerlendirdiğimizde ülkemizin çok önemli şehirlerinin ve stratejik yeteneklerinin tehdit altında olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda S400 ya da bir başka sistem farketmeden ivedi olarak bu sistemlerin tedarik edilerek faaliyete geçirilmesi konusunda tüm askeri yetkililerde fikir birliği mevcut.

Türkiye neden S400 Hava Savunma Sistemi istiyor?

Türkiye Cumhuriyeti bu teknolojiler dünyaya yayıldığı günden beri NATO üyesidir. NATO, ülkelere çeşitli vazifeler vermekte ve silahlanma standartlarını kontrol altında tutmaktadır. Tabii NATO dendiğinde akla gelen ilk ülke kuşkusuz Amerika Birleşik Devletleri olacaktır. Amerika, Soğuk Savaş döneminden itibaren özellikle Sovyet tehdidine karşı Avrupa’yı koruma kalkanı altına alacak şekilde hava savunma sistemi (Patriot) kurmuş olmasına karşın, Türkiye’ye ikinci dünya savaşından kalma teknolojileri kullanması telkininde bulunmuş, hatta bu köhne sistemlerin satışını dahi yapmıştır. Hercules Füze Savunma sistemi gibi hali hazırda efektif olup olmadığı kesin olmayan sistemleri kullanmamız istenmiş ve maalesef yüksek irtifa füze savunma politikamız kilitlenmiştir.

Askeri yetkililere göre; herhangi bir saldırının bertaraf edilmesi anlamında Türkiye’nin hava savunma yeteneklerinin oldukça yetersiz durumda olduğu belirtiliyor. Bu noktada bir şekilde orta menzilli yüksek irtifa füze savunma sistemlerinin edinilmesinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. NATO operasyonları kapsamında ise bugüne kadar herhangi bir hava savunma sisteminin Türkiye’ye kurulması gündeme gelmediğinden Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti gelişen durumlar, değişen jeopolitik yapı ve mevcut siyasi konjonktür kapsamında S400 satın alma yolunu tercih etmiş durumdadır.

Bugün artık “Yerli ve Milli” sloganıyla yola çıkmış olan Savunma Sanayi paydaşları, teknik, ticari, stratejik ve siyasi anlamlarda Batı ile olan münasebetlerin kriz dönemlerinde ülkeye olan etkilerini çok iyi etüd edebilir hale gelmiştir. Bu kapsamda başta ABD ve diğer NATO ülkelerinin aslında rahatsızlığı bundan kaynaklanmaktadır. Türkiye gibi önemli bir silah pazarının kaybetmenin eşliğinde bulunan Batı elbetteki elinde bulunan tüm argümanları kullanarak bu işe karşı çıkacaktır. Ancak tüm dünyanın eksen değiştirdiği bir dönemde artık Türkiye de kendi stratejik kararlarını tamamen Ankara’dan verecek şekilde bir yola girmiştir.

Türkiye tarafından gerçekleştirilen S400 Hava Savunma Sistemi tedariği bu anlamda tüm dünyaya da yeni dünya düzeninin nasıl olacağı konusunda önemli bir mesaj barındırmaktadır.

S400 bizim için uygun mu?

Türkiye’nin savunma sistemlerinin tamamı NATO angajmanlarına göre programlanmış durumdadır. Tüm donanım buna göre kurulmuş olduğundan, Rusların silahlarının bizim sistemlerimizle uyumsuz olduğu ve kullanılamayacağı savaş teknolojisi uzmanları ve NATO yetkilileri tarafından dile getirilmektedir. Ayrıca sistemlerin kurulumu, Türkiye’deki mevcut NATO standartlarındaki diğer sistemler ve ekipmanlar ile entegrasyonu, devreye alınması ve işletilmesi kapsamında sürekli Rus askeri personel ile çalışılacak olması NATO üyesi ülkeler arasında aynı zamanda bir istihbarat zafiyeti yaratacağı endişesini oluşturmaktadır.

Ancak her şeye rağmen Türkiye ile Rusya arasında yapılan protokoller kapsamında bu sistemlerin herhangi bir sisteme bağlı olmadan çalışabileceği iddia edilmektedir. Ancak bunun ne kadar gerçekçi olduğu hala bir netlik kazanmış değil. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 2.5 milyar dolar ödeyerek satın alacağımız bu sistemin gerçekten işe yarayıp yaramayacağını ise zaman gösterecek gibi görünüyor.

Bunları da beğenebilirsin