Drone Savar “Kapan” SEDEC 2018’de tanıtılıyor

Son yıllarda drone sistemlerinin kullanımında meydana gelen artış bu insansız hava araçlarının saldırı amaçlı olarak kullanılmasını da gündeme getirmişti. Hatta geçen hafta içerisinde Fransa’da bir grup Greenpeace aktivisti bir drone cihazını Süpermen şeklinde giydirerek uzaktan kumanda ile bir nükleer santralin önemli binalarından birinin duvarına çarptırmış ve bu videoları da farkındalık yaratmak adına internete servis etmişti.

İşte bu endişelerden yola çıkan firmalar karşı tedbirler geliştirilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyorlar. konvansiyonel sistemler ile tespit edilmeleri çok zor olan bu sistemler için geliştirilmesi gereken savunma sistemlerinin de özel olarak çalışılması gerekiyor.

İşte bu noktada savunma sanayi projelerinin farklı noktalarında ürünler geliştiren METEKSAN, SDT ve TAMGÖR Elektronik firmaları bir araya gelerek “Kapan Drone Savar Sistemi” ni geliştirdi. Kapan Sistemi 3-5 Temmuz 2018 tarihleri arasında icra edilen SEDEC 2018′de görücüye çıktı.

Firmalardan öğrenilen bilgilere göre sistem üzerinde bulunan radar, gündüz ve termal kameraları ile drone tespiti ve takibi yapabiliyor. Ayrıca imha sistemi olarak da HF karıştırıcı ya da lazer sistemi kullanılabiliyor. Sistem duvar/direk üstü ya da araç üstü gibi esnek montaj özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Koruma sağlanacak alana göre de özellikle sensör sistemleri farklı kombinasyonlarda ve sayılarda konuşlandırılabiliyor.

Kapan Sisteminin etkili tespit menzili 2,5 kilometre. Sistem 500 metreden ise lazerle drone imhası gerçekleştirebiliyor.

Bunları da beğenebilirsin